Herkese merhaba 👋

Dolu dolu geçen bir haftanın ardından tecrübe ettiklerimi,öğrendiklerimi sizlerle paylaşmanın daha anlamlı olacağını düşündüm veee ikinci Medium yazımda yine aynı temayla karşınızdayım. 👻

Yazılım Mühendisliği üçüncü sınıf öğrencisiyim ve gerek yoğun okul temposundan gerekse birbiri üzerine gelen projelerden dolayı; herkesin üniversiteye gelmeden önce muhakkak izlediği o videolarda gösterilen sonsuz eğlenceli bir üniversite hayatı geçirmek tabi ki de mümkün değil. ⛔️

Dolayısıyla ilgi alanlarınızla alakalı etkinliklere katılmak, düzenlemek, organizasyonunda yer almak kişinin; hem hayatın her yerinde gerekli olan sorumluluk bilinci arttırıyor, hem farklı teknolojileri tanıyıp konuşmacıların deneyimlerinden yola çıkarak ufkunun genişlemesini sağlıyor, hem bir organizasyonun parçası olarak ekip çalışmasına yatkınlığını destekliyor hem de bulunduğu sektörden veya farklı birçok yerden tanıştığı insanlarla inanılmaz bir network kurmasını sağlıyor.

İşte bu yüzden verimli bir eğitim hayatı yaşarken aynı zamanda sosyalleşmek için o ütopik üniversite görüntülerini izlemek yerine etrafınızdaki etkinlikleri takip etmeniz daha faydalı olacaktır. 😉

Trabzon’da tam bir hafta içerisinde üç önemli yazılım etkinliği gerçekleşti:

  • 21 22 23 Nisan → Kodla
  • 24 25 26 27 Nisan → Teknoloji Zirvesi
  • 28 Nisan → IWD’18

2.Teknoloji Zirvesi Yazılım Günü

“Teknolojinin Zirvesinden Yaşamın Zirvesine” sloganıyla bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Teknoloji Zirvesi, 4 gün boyunca KTÜ Of Teknoloji Fakültesi’nde gerçekleşti.

2.Teknoloji Zirvesi Afiş

27 Nisan’da gerçekleşen ve organizasyonunda görev aldığım Yazılım Günü’nde birbirinden değerli konuşmacılarımız davetimizi kırmayıp bizlere değerli bilgi ve deneyimlerini aktardılar.

Etkinliğimiz; her nereye gidersek gidelim(ki bu Bilmök olsa dahi 😂) yanımızda olan, hangi etkinliği yaparsak yapalım sonsuz desteğini esirgemeyen biricik hocamız Zeynep Şahin Timar’ın açılış konuşmasıyla başladı.

İlk oturumda Rıdvan Yıldız “Sosyal Medyada Suç ve Ceza” adlı sunumuyla günümüzde dikkat çeken siber suçlar, bilişim etiği gibi birçok konuya dikkat çekti.

Ardından Eyüp Çelik “MSSQL’in Elli Tonu” adlı sunumuyla bizlerleydi. Sunum sırasında tüm katılımcıların büyük bir ilgiyle izlediği MSSQL Server üzerinden Domain Server’a sızma testini (post exploitation) gerçekleştirdik.

Öğle arasından sonra ise Burak Bicen “Büyük Verinin Dünü,Bugünü ve Geleceği” adlı sunumu yaparak big-data kavramıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

TÜBİTAK’ta görev yapan Asiye Bozkurt bizlere hem çipli kimlik kart teknolojisini tanıttı hem de hikayesiyle özellikle kadın yazılımcılara ilham oldu.

Aynı zamanda etkinlik aralarında KTÜ Yazılım Kulübü olarak geliştirilen Drone ve VR Projelerinin tanıtımını yaptık.

KTÜ Yazılım Kulübü Projeleri

Ve etkinliğimiz Ünal Sürmeli’nin “Yeni Nesil Yazılımcı” adlı, bizlere farklı bir bakış açısı kazandıran, okul ve iş hayatı için birçok ipucu barındıran harika bir sunumla son buldu.

Etkinlik Sonu

Teknoloji Zirvesi Sosyal Medya Hesapları

Facebook: https://www.facebook.com/ofteknolojizirvesi

Twitter: https://twitter.com/KtuZirvesi

Instagram: https://www.instagram.com/teknolojizirvesi

IWD’18

WTM Trabzon olarak Trabzon’da ilkini düzenlediğimiz IWD’18 etkinliği KTÜ Of Teknoloji Fakültesi’nde gerçekleşti.

Women Techmakers (WTM) daha fazla kadının bilim, teknoloji, mühendislik ve benzeri sektörlerde yer almasını teşvik etmek amacıyla etkinlikler düzenleyen ve Google tarafından desteklenen uluslararası bir topluluktur. 50’den fazla ülkede faaliyet gösteren WTM ekipleri, yıl boyunca bu amaçlar doğrultusunda toplantılar düzenleyerek bir araya gelir. Buna ek olarak, her yıl Dünya Kadınlar Günü’ne yakın tarihlerde IWD(International Women’s Day) isimli büyük bir etkinlik de düzenlenmektedir.

Women TechMakers

Etkinliğimiz Barış Yesugey’in uzaktan bağlantıyla gerçekleştirdiğimiz WTM Keynote ile başladı.

İkinci oturumda ise WTM Trabzon Organizatörleri olarak Ceren Acar 💙 ile birlikte GDG&WTM Trabzon’dan bahsettik ve gelen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Bu arada ilk defa konuşmacı olarak katıldığım bir etkinlik olduğu için IWD18'in her zaman benim için farklı bir yeri olacak. 😍

Daha sonra mikrofonu asıl sahiplerine bıraktık ve Eren Bozarık “Algoritma Çağı” adlı sunumuyla bizlere yapay zekayla alakalı birçok önemli bilgi aktardı ve kendisini ilgiyle dinleyen katılımcıların sorularını cevapladı.

Etkinliğimiz Neşen Yücel’in “Gelişime kendinle başla ve çevrenle paylaş!” mottosuyla gerçekleştirdiği samimi,eğlenceli ve bir o kadar da ilham verici oturumuyla son buldu.

Etkinlik Sonu

WTM Trabzon Sosyal Medya Hesapları

Facebook: https://www.facebook.com/wtmtrabzon

Twitter: https://twitter.com/wtmtrabzon

Instagram: https://www.instagram.com/wtmtrabzon

Teşekkür

Birbirinden güzel bu etkinlikleri düzenlememizde yardımcı olan tüm sponsorlarımıza, davetimizi kırmayıp bizlere ışık olmak için kilometrelerce yol gelen konuşmacılarımıza, hafta sonu olmasına rağmen bizleri yalnız bırakmayıp desteklerini esirgemeyen değerli öğretim üyelerimize ve tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz !

Özel Teşekkür

Bir sene boyunca yapmış olduğumuz her etkinlikte aynı özveriyle çalışan, ufak tefek problemler yaşansa dahi bunları hiçbir zaman verilen sorumluluklara yansıtmayan, bir an bile düşünmeden elini her taşın altına koyan; duyarlı,saygılı ve bir o kadar da samimi biricik KTÜ Yazılım Kulübü Organizasyon Ekibi Ailesine’ne ,

Yeni tanışmış olsalar da birbiriyle anında uyumlu bir şekilde çalışan, ortaya kısa zamanda çok güzel bir etkinlik çıkaran ve gittikçe büyüyerek gelişen WTM Trabzon Ekibi’ne

tüm emeklerinden dolayı teşekkür ederim !